Kétféle faiparos van, akinek már van spirálkéses gyalutengellyel felszerelt gyalugépe és azt nagyon szereti, a másik, akinek még nincs és szeretne. De milyen előnyökkel jár egy ilyen gyalugép a gyakorlatban? Mennyivel lesz jobb, finomabb a megmunkált felület? Mennyivel gazdaságosabb spirálkésés gyalugép a hagyományos egyenes késes gyalugépekhez képest?
Hagyományos gyalutengely kontra spirálkéses gyalutengely
Hagyományos gyalukések cseréje időigényes, tökéletes beállításuk nehézkes, szinte lehetetlen gyalukésbeállító segítsége nélkül. A spirálkéses gyalukéstengelyt könnyű felismerni, mert a lapkák (kések) egy fészekbe vannak elhelyezve, ami lehetővé teszi a tökéletes illeszkedést lapkacsere vagy a lapka élének az elfordítása után és így a lapkacsere gyors egyszerű és pontos befogást eredményez.
Mivel egy vonalban éri a hagyományos gyalukés a munkadarab felületét ezért nagyobb az ellenállás a forgácsolás során, így nő ez áramfelvétele a gyalugépnek, és ez egyenesen arányos a munkadarab szélességével. Viszont a spirálkéses gyalukéstengelyben a kések spirál alakban vannak elhelyezve, ezért nincs akkor ellenállása a forgácsoló éleknek, mintha egyvonalban helyezkednének el. Ez nyugodtabb, csendesebb, kisebb áramfelvétellel járó gyalulást eredményez. A kisebb áramfelvétel a spirálgyalukéses gyalugépeknél egy fontos szempont a gép kiválasztásánál a növekvő energiaárak miatt.
Milyen a felületi minősége a spirálkéses gyalutengellyel megmunkált faanyagnak?
A spirálkéses gyalutengelyben a kések (lapkák) élei rádiuszos kialakításúak, ez biztosítja a kések közti átkötést az egyenletes tükörsima felület érdekében.
További nagy előnye a spirálkéses gyalutengellyel felszerelt gyalugépeknek, hogy bármilyen élsérülés esetén elegendő csak a sérült lapkát kicserélni, és már azonnal használható a gyalugép. Viszont az hagyományos egyenes gyalukések esetén ilyenkor az összes gyalukést ki kell szerelni, élezőhöz vinni, ami sok idő és jelentős költség.
Mivel a spirálkéses gyalutengelynél a kialakításból adódóan kisebb a leválasztott forgács nagysága, így a forgácselszívó gyűjtőzsákjában is kevesebb helyet foglal. Ami azt eredményezi, hogy a hagyományos egyenes késtengellyel és a spirálkéses gyalukéstengellyel felszerelt gyalugépekkel ugyan annyit gyalulva a spirálkéses gyalukéstengellyel felszerelt gép esetében ritkábban kell cserélni a forgácselszívó gyűjtőzsákját, ami szintén idő és energia megtakarítás.
A hagyományos egyenes késes gyalukéstengelynél a gyalulás során a ciklois ívek az anyag teljes szélességében jelentkeznek. Csomóknál és az olyan részeknél ahol fordul az anyag száliránya a rostszálak kiszakadása figyelhető meg. Így minden esetben szükséges az anyag felületének a csiszolása is. A csomók által okozott „ütés” képes a gyalukések vágóélét kicsorbítani és azok utána csíkozni fogják az anyagot.
A spirál lapkás gyalukéstengelyeknél ez nem fordul elő, mert sok kis lapka fut át egy felületen, így nincs ciklois ív.
A spirál késtengelynél a lapkák élei egymáshoz képest eltolva érintkeznek a munkadarab felületével.
A spirálkéses gyalukéstengellyel rendelkező gyalugép esetén a felület már első ránézésre is sokkal szebb, egyenletesebb nyoma sincs kiszakadásoknak, és ciklois ívnek. Mivel a kis felületű egymáshoz képest eltolt élek elnyírják a rostokat és nem kiszakítják, ez sokkal simább felületet eredményez. Ezért nem feltétlenül szükséges megcsiszolni a felületet. Vagy ha mégis megtesszük akkor kisebb (finomabb) szemcseméretű csiszolópapír is elegendő és a csiszolással eltöltött idő is kevesebb lesz.
Hagyományos gyalukéstengely és a spirálkéses gyalukéstengely fenntartási költségei
Gyakran felmerül a kérdés, hogy spirálgyalukésbe való lapka és a hagyományos gyalukés költségei között milyen különbség van. A hagyományos egyenes gyalukésből minimum 3 garnitúrát kell tartani (1 a gyalugépben, 1 élező, 1 tartalék), addig a spirálkéses gyalutengelybe való lapkákból nem kell a lapkák számával megegyező darabot tartalékban tartani, mert a lapkák él forgatható. A HSS gyalukésekhez képest a HW lapkák már eleve minimum 4 szeres élettartamúak és a 4 élnek köszönhetően 16x hosszabb ideig használhatók, mint az egyenes gyalukések. Általánosságban elmondható, hogy azonos mennyiségű faanyag gyalulására vetítve nagyságrendileg 40%-os költségmegtakarítás érhető el a spirálkésés gyalugépekkel a hagyományos egyenes késes gyalugépekhez képest.
A spirálkéses gyalugépeknél elérhető, akár 40%-os költség megtakarítás és a látványosan jobb és szebb felületi minőség eredményezi, hogy akinek már van spirálkéses gyalutengellyel szerelt gyalugépe az nagyon szeretni, akinek meg nincs, érdemes elgondolkoznia egy ilyen gyalugép mielőbbi beszerzésén.
Alábbi videónkban a spirálkéses gyalugép részletei tekinthetőek meg